Vitamín B17
Amygdalín čiže vitamín B17 je glykozit,ktorý bol prvýkrát oddelený od marhuľových kôstok Pierrom Robiquetom a A.F. Boutron-Charlardom v roku 1830, a ďalej skúmaný F. Woehlerom, Justusom von Liebigom a ďalšími.
V poslednom čase sa o ňom čoraz častejšie hovorí ako o malom zázraku či úspešnom lieku v boji s jednou z najzávažnejších chorôb – s rakovinou. Vitamín B17 sa vyskytuje vo viac ako 1200 jedlých rastlinách na svete. Najväčšia koncentrácia je v horkých jadierkach kvitnúceho ovocia, ako sú broskyne, slivky, čerešne, jablká a najmä v horkých marhuľových jadierkach.
B17 - princíp fungovania je nasledovný:
Molekula vitamínu B17 je tvorená štyrmi molekulami : dvoma molekulami glukózy, jednou molekulou kyanidu a jednou molekulou benzaldehydu.
Molekuly kyanidu a benzaldehydu pôsobia bežne ako jedy, no v zlúčení vo vitamíne B17 sú pre zdravé bunky úplne neškodné. Rakovinové bunky ako svoj hlavný zdroj energie využívajú glukózu (cukor). Obsahujú enzým beta-glukozidázu, ktorý uvoľní z amygdalínu glukózu, ale zároveň aj molekuly benzaldehydu a kyanidu.
Tento proces účinne usmrtí rakovinovú bunku. Zdravé bunky tento enzým neobsahujú (prípadne len veľmi málo), no obsahujú enzým rhodenázu, za pomoci ktorej sa vitamín B17 metabolizuje na neškodnú substanciu. Zhrnutím teda je, že ak sa vitamín B17 dostane do rakovinovej bunky, tak ju usmrtí, pre zdravú bunku je však absolútne neškodný.
“A potom Boh povedal : "Dávam Vám všetky rastliny s plodom semena na tejto zemi a všetky stromy, majúce plody, v ktorých je semeno, nech sú vám za pokrm!!”